Dopasowani - John Marrs


W prezencie ślubnym (zamiast kwiatów) dostaliśmy mnóstwo książek. Jedną z nich był thriller psychologiczny "Dopasowani". Kolega, który wręczył nam prezent napisał dedykację, abyśmy byli jak tytuł tej książki. Po przeczytaniu jej stwierdzam, że jednak nie były to udane życzenia ;)Historia przypomina nieco serial "Black Mirror", który opowiada o futurystycznym świecie zawładniętym przez technologię. Tutaj także spotykamy się ze światem, w którym każdy człowiek dzięki portalowi randkowemu, ma szansę poznać miłość swojego życia. Jedyne co musi zrobić to zalogować się, wysłać do badań swoje DNA i czekać aż system znajdzie dla niego genetycznie idealną parę.

Już od samego początku historia wydaje się nieco chaotyczna. Poznajemy pięć osobnych historii, które w całej książce mieszają się ze sobą. Co trzy strony następuje zmiana postaci, narratora i wraz z tym nasze lekkie skonfundowanie pt. "o kim to ja właściwie teraz czytam...?". Dopiero w połowie książki zdołałam niemal natychmiast przypominać sobie daną historię, bez kartkowania wstecz z pytaniem w głowie "Kim był Christopher? Aaaa! To ten, który...". Zabieg ciekawy, owszem, ale nieco drażniący.

Same historie są ciekawe, ale nieco przerysowane. Każda z nich opowiada o konsekwencjach jakie mogą nas spotkać, jeśli zawierzymy swój los portalowi randkowemu, w którego wyniki wierzy niemal cały świat. Nie ważne są tutaj związki małżeńskie, narzeczeńskie, rodzinne... Znalezienie swojej Genetycznej Pary sprawia, że ludzie zaczynają tracić głowę; odchodzą od swoich dotychczasowych partnerów, kłamią, a nawet dopuszczają się zbrodni.

unsplash.com/courtney clayton


To świat, w którym  bycie z kimś bez wcześniejszego zrobienia testu na zgodność DNA, graniczy z cudem. Jeśli już ktoś dopuści się takiej "głupoty" może czekać na przenikliwe spojrzenia rodziny i znajomych, oraz pytania "Ciekawe ile razem wytrzymacie?". Tu nie ma miejsca na spontaniczność i wolną wolę.

Sam pomysł jest świetny i pewnie szybko doczekamy się ekranizacji jeśli nie tej, to podobnej w tematyce książki. Każda z historii pokazuje pewien rodzaju problem, co może się stać, jeśli zawierzymy całe nasze nadzieje na szczęście programowi komputerowemu. Jak daleko możemy się posunąć, aby odnaleźć miłość naszego życia, aby nie być samotnym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga